10 жовтня 2015 - 25 жовтня 2015
Національний музей Тараса Шевченка (бульвар Шевченка, 12)
Шаламов провів майже двадцять років у в’язницях та ГУЛАЗі. У своїх автобіографічних текстах, насамперед у безжалісно лаконічних «Колимських оповіданнях», він показав катування і свавілля, жорстоку систему примусової праці, безвихідь в’язнів і їх дегуманізацію в умовах страху та голоду. Ім’я Варлама Шаламова займає місце поряд з іменами Прімо Леві, Хорхе Семпруна та Імре Кертеса, твори яких про концтабори Бухенвальд та Аушвіц стали вражаючими свідченнями терору.
У виставці зібрані цінні документи, фотографії та художні твори. Вони представлені у формі 35 великих плакатів з коментарями українською мовою, що розповідають про життя та творчість Шаламова, а також його зв’язок із іншими письменниками, такими як Мандельштам, Пастернак, Солженіцин. Аудіозаписи Шаламова та документальний фільм доповнюють виставку.
Програма 10 жовтня 2015 року, субота
17:00 – відкриття: Дмитро Стус (музей Шевченка), Гайке Вінкель (Будинок Літератури, Берлін); Читання оповідань Варлама Шаламова: Юрко Прохасько, Матвій Вайсберг, Марк Бєлорусець, Микола Рябчук, Гайке Вінкель (Організація: Юрко Прохасько; Переклад: Катерина Демчук)
18:00 – дискусія: Юрко Прохасько (ведучий), Оля Гнатюк (вступ), Андрій Мокроусов, Тетяна Огаркова, Катерина Міщенко (запрошена)
Програма 21 жовтня 2015 року, середа
18:00 – дискусія з Євгеном Захаровим, «Меморіал Україна», та іншими учасниками. В рамках заходу організація «Меморіал Україна» представить власну публікацію, присвячену Варламу Шаламову.
За підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини в рамках сприяння співпраці та розвитку громадянского суспільства у країнах Східного партнерства, 2015.
Виставка – спільний проект Будинку Літератури, м. Берлін, та Національного музею Тараса Шевченка, м. Київ.
Виставка – перша у світі присвячена Варламу Шаламову (1907-1982, є результатом співпраці регіональних музеїв Росії, правозахисної організації «Меморіал», російських літературних установ та управління спадком Шаламова (РГАЛИ) в рамках спільного німецько-російського проекту.
Куратори: Вілврід Шьоллер, Крістіна Лінкс
Календар подій
до 21 липня 2019
09 червня 2019
01 червня 2019
26 травня 2019
18 травня 2019
Коментарі