23 травня 2018 - 15 вересня 2018
Національний музей історії України (вул. Володимирська, 2)
Виставка «Трипілля: культ, віра, храм» відкриває світ релігійних уявлень представників трипільської культури.
На виставці буде представлено близько 250 оригінальних експонатів із фондів Національного музею історії України, а також матеріали новітніх досліджень трипільських поселень, надані Науково-дослідною лабораторією археології Київського університету ім. Бориса Грінченка. Представлені археологічні знахідки датуються V – поч. ІІІ тис. до н. е.
Доповнять виставкову експозицію полотна на трипільську тематику київського художника, члена Спілки художників України Олександра Козарецького. Майже всі матеріали експонуватимуться вперше.
Релігія племен трипільської культури пов’язана з аграрними ритуалами та культом родючості. Вона, як і будь-яка інша релігія, складається з релігійної свідомості (віри, почуттів, ідей) та релігійної діяльності (культу). Саме останній аспект представлений багатьма пам’ятками та артефактами, що дають можливість реконструювати й певні компоненти релігійної свідомості. У моделі світосприйняття трипільців відображені підземний світ, наземний простір із рослинами й живими істотами та небесна сфера.
З культом родючості була пов’язана оригінальна трипільська пластика. Серед збережених антропоморфних статуеток переважають жіночі, які зображали Велику Богиню. Вони могли виконувати роль охоронниць домашнього вогнища, правити за обереги від злих сил. Відомі також численні чоловічі статуетки та фігурки тварин. Антропоморфну пластику використовували під час зимово-весняних обрядів.
У багатьох трипільських житлах досліджено округлі або хрестоподібні домашні вівтарі, а розкопки останніх років допомогли виділити у поселеннях храмові споруди.
Календар подій
до 09 серпня 2019
до 26 липня 2019
до 28 липня 2019
до 25 серпня 2019
15 липня 2019
до 11 серпня 2019
Коментарі