«Найскладнішим у цій виставці стала її назва. Тема, навколо якої все обертається – це героїзм.
У вісімдесятих вийшло дві книги з ілюстраціями Сергія Якутовича – давній естонський епос «Калевіпоег» і роман Олеся Гончара «Перекоп». Речі дуже несхожі тематично, але з одним спільним завданням: зробити потужний образ героя.
Якщо брати гравюри до кожного видання окремо, то все є цілком органічним. Проте у спільному просторі ілюстрації з «Калевіпоегу» та «Перекопу» формують справжній конфлікт. Зіткнення героїв із різних контекстів, епох і соціальних умов (проте розроблених одним художником) проявляють неоднозначність, умовність самого поняття героїзму.
Однак героїзм не може стати складовою назви цієї виставки. Це слово сьогодні відсилає до зовсім інших значень, майже протилежних до тих, що розкриваються в експозиції.
Сергій Якутович у своїй творчості розробив багато графічних форм героїзму, які не були обмежені ані хронологією, ані географією, ані концепцією. У цих пошуках перетин був один: у точці народження архетипового ідолу, в якому зосереджувалися утопічні мрії та потяги різних груп людей.
Ідол – краща назва. Він відсилає до того, що вже десь було. Але це не значить, що минуле не впливає на розвиток нашого теперішнього.
Якутович творив героїв, тоді як сьогодні вони застигли в зовсім іншій формі. На ідола можна дивитися з певної дистанції, тоді як героя сприймають радше через емоцію. Ідол вже затвердився, сформувався у певній подобі – так само, як і візуальний твір є завершеним; герой постає більш динамічним, невизначеним і змінним. Першого легше аналізувати, другим – надихатися.
Межа, де завершується герой і починається ідол – умовна. Та ми все одно її проводимо, щоб створити уявлення про власний розвиток.»
Поліна Ліміна
Календар подій
до 09 серпня 2019
до 26 липня 2019
до 28 липня 2019
до 25 серпня 2019
15 липня 2019
до 11 серпня 2019
Коментарі