«Лабіринти Аксініна»: у НХМУ відкрилась виставка культового львівського художника

«Лабіринти Аксініна»: у НХМУ відкрилась виставка культового львівського художника

8 листопада, у Національному художньому музеї України відкрилась ретроспективна виставка Олександра Аксініна – культового андеґраундного художника 1970–1980-х років.

Спільний проект НХМУ та галереї «Дукат» дозволяє побачити найрізноманітніші роботи мистця – від деталізованих офортів, які можна роздивитись лише через лупу, до аудіовізуальної інсталяції, яка виводить творчість Аксініна в масштабний цифровий простір.
лабіринти Аксініна

На виставці демонструються роботи Олександра Аксініна з колекції НХМУ, галереї «Дукат», Stedley Art Foundation, Ігоря Введенського та Бориса і Тетяни Гриньових.
виставки Києва

Як представник неофіційного мистецтва, Аксінін був маловідомим широкому загалу. За життя мав лише дві персональні виставки – у Польща та Естонії. На відкритті Оксана Баршинова наголосила, що одна з важливих функцій цього проекту – «ліквідація білих плям в історії українського мистецтва ХХ століття. Уявлення про життя Львова як мистецького осередку, про розвиток українського мистецтва ХХ століття взагалі неможливе без осмислення постаті Аксініна».
Національний художній музей України

Представлені на виставці роботи демонструють неповторну візуальну систему Аксініна, яка нерозривно пов’язана із його філософською системою. Як сказала на відкритті виставки Олена Грозовська, тепер кожен відвідувач має змогу відкрити свого Аксініна:

«Ви можете відкрити для себе надзвичайно потужного художника, майстра офорту. Або інтелектуала. Або містика. Я побачила його як своєрідного алхіміка духу».

У трьох виставкових залах представлено послання Аксініна місту, світу і Всесвіту. Роботи розкривають особисті історії митця та його найближчого оточення, його осмислення образів і сюжетів світової культури та філософії.
«Лабіринти Аксініна»: у НХМУ відкрилась виставка львівського художника

Аудіовізуальна інсталяція сучасного художника Івана Світличного та арт-групи SVITER – це вихід Аксініна за межі фізики, за межі часу, простору і початок його подорожі вже цифровими лабіринтами. Як пояснив Іван Світличний, ця робота «є спробою занурити глядача у специфічний простір робіт Аксініна. Це генеративне відео побудоване на перекладенні в об’єм пласкої графіки художника. Зміна масштабу створює майже фізичне відчуття сновидної в’язкозті творів цього метафізичного автора. А тексти художника, на основі яких зроблений саунд-дизайн виставки – розкривають іншу, концептуальну сторону його творчості».
Павло Маков

Ще один вихід творчості Аксініна – у простір міста – здійснено завдяки світловому «Кубу» перед будівлею НХМУ. У 1981 році приятелька Аксініна Віта Трубіцька привезла з Москви кубик Рубіка. Ця головоломка так зацікавила мистця, що він створив свої кубики – метафізичні кубики Аксініна.

Розгортку кубика, присвяченого львівському психіатру та колекціонеру Корольову, можна побачити на виставці в НХМУ, а перед будівлею музею встановлено збільшену копію метафізичного кубика Аксініна, присвяченого Віті Трубіцькій. Це підсвічена конструкція з полікарбонату та аркушів оракалу, на яких надруковано зображення.

Куратори: Олена Грозовська, Оксана Баршинова та Ігор Введенський.

Фото: Ігор Тишенко

Про інші виставки, які проходять у Києві, дізнавайтесь у розділі сайту «Мистцтво».

Реклама на сайті

Коментарі

вверх