Кінотеатр «Жовтень»

Кінотеатр «Жовтень»
зірочок - 4, відгуків - 1
м. Київ, вул. Костянтинівська, 26
+38 (044) 331-16-52

facebook

Кінотеатр «Жовтень» – перший у Києві кінотеатр, побудований та відкритий у радянські часи у 1930 році. Спеціалізується на українському та світовому авторському кіно та фестивальних програмах.

У кінотеатрі функціонує шість залів: кінозала «Гегемон» на 400 місць, кінозала «Кіноман» на 175 місць, відеозала «Аншлаг» на 70 місць, відеозала «Класік» на 50 місць, відеозала «Сеанс» на 22 місця, відеозала «Солодке життя» на 20 місць та конференц-зала на 50 місць.

29 жовтня 2014 року «Жовтень» серйозно постраждав від пожежі внаслідок умисного підпалу.

Історія
Перша назва кінотеатру – «Дев’яте Держкіно». Перший кінозал з’явився в Києві ще в 1906 році, а з встановленням «влади рад» в 1920-і роки кінотеатри тільки поміняли назву – «Перше Держкіно», «Друге Держкіно» … — і так вісім. А «Дев’яте …» стало першим кінотеатром радянської споруди і першим — в окремому будинку.

Будівля кінотеатру «Жовтень» побудована у стилі конструктивізму, що був дуже популярним у 1920–1930 рр. XX ст. Побудова кінотеатру розпочалася у 1929 році за проектом Ноя Троцького. Потім для проектного виконання цього завдання обрали архітектора Валеріана Рикова. Саме він створив первинний вигляд першого кінотеатру у Києві. На той час це був єдиний кінотеатр, що мав окрему будівлю та свою земельну ділянку.
У 1934–1936 рр. кінотеатр був перебудований за проектом архітектора С. Бабулевича. У 1951 році кінотеатр було капітально відремонтовано з оновленням меблів та переобладнанням фойє. Приміщення оздобили ліпними карнизами та фризами, характерними для архітектури 1950-х рр. На той час в залі «Жовтня» було 783 місця.
У 1960 році в «Жовтні» побудували додаткову кінозалу на 300 місць. У фойє встановили спеціальні кінопроектори, які дозволяли демонструвати кіноролики і кіножурнали за будь-якого освітлення. У 1988 році проектне бюро Міністерства культури розробило проект реконструкції кінотеатру з відновленням первісних (конструктивістських) архітектурних форм кінця 1920-х рр. (архітектор Е. Гончаренко).
У 1989 році фасади були розчищені від «класичного» декорування, проте, не всі автентичні елементи було відновлено. Зокрема, не зберігся вертикальний ряд декоративних карнизиків-скоб на гострому куті наріжжя.
До моменту пожежі, що зруйнувала кінотеатр у жовтні 2014 року, «Жовтень» мав 6 зал, що налічували 737 глядацьких місць. Відновленням та дизайном інтер’єру кінотеатру після пожежі займалось проектне бюро «АІММ-ГРУПП».

Пожежа
29 жовтня 2014 року в рамках міжнародного кінофестивалю «Молодість» на показі фільму «Літні ночі» з програми «Сонячний зайчик» («Sunny Banny»), присвяченої ЛГБТ-тематиці, розпочалася пожежа в залі «Гегемон». Вогонь ушкодив покрівлю та перекриття даху будівлі, суттєво постраждали також технічні приміщення кінотеатру і кінотехнологічне обладнання.

Київським міським Головою Віталієм Кличком було запропоновано відновити «Жовтень» спільними зусиллями — міської влади і громади. Завдання віднесено до програм фінансування з міського бюджету. Для збору благодійних пожертв для відновлення кінотехнологічного обладнання було створено благодійну організацію «Благодійний фонд підтримки кінотеатру «Відновимо разом». Його очолила Людмила Горделадзе.

У грудні 2014 року Київрада прийняла в першому читанні резолюцію рекомендувати відповідним структурам КМДА розглянути питання надання будівлі кінотеатру «Жовтень» статусу пам’ятки історії після відбудови кінотеатру, а також створення довкола кінотеатру реареаційної зони включно з сквером.

Реклама на сайті

Перегляньте також

Коментарі

вверх